Wakacyjny klimat w Twoim domu, czyli styl bali i styl śródziemnomorski

Wszyscy kochamy wakacje! Myślimy o najbliższym wyjeździe, snujemy plany, marzenia... Wiele osób przywozi z podróży liczne pamiątki i dekoracje, które przypominają im beztroski czas. Co raz częściej też zainspirowani pięknem rajskich miejsc tworzymy w domach wystrój nawiązujący do egzotycznych klimatów. Prym zdecydowanie wiedzie tu styl bali pochodzący z indonezyjskiej wyspy w archipelagu Małych Wysp Sundajskich, a także styl śródziemnomorski, który gości na południu Europy. Kochasz te klimaty i potrzebujesz zmiany w mieszkaniu? A może dopiero projektujesz swoje wymarzone zacisze? Poniżej przeczytasz, jak się za to zabrać!

Styl bali – charakterystyka, kolory i dodatki

 

Na początku skupmy się na stylu bali, który perfekcyjnie wpisuje się w nurt eko i powrót trendu na posiadanie rękodzieła. Styl ten cechuje się zastosowaniem naturalnych materiałów (np. drewno, bambus, trawa morska, len), zachowaniem naturalności przyrody oraz kolorami inspirowanymi ziemią (beż, biel, kolor słomy). W stylu bali zdecydowanie nie może zabraknąć roślin o dużych liściach, zwisających paproci czy pnączy. Całość przestrzeni powinna być otwarta, jasna i przestronna. Tą lekkość i brak skrępowania widać poprzez ażurowe meble, połączenie kuchni z salonem oraz taras stanowiący przedłużenie mieszkania. Generalnie podstawą są drewniane bądź pokryte mozaiką podłogi oraz śnieżnobiałe ściany. Na tej bazie można dodać delikatne akcenty w kolorze złota, żółcienie, stonowany błękit, albo morską zieleń. Chcąc jeszcze lepiej oddać klimat słonecznego Bali zachęcam do zainwestowania w plecione kosze, makramy, zwiewne zasłony, a także słomkowe maty czy dywaniki. Idealnie do takiego wnętrze wpasuje się też bukiet z suszonych kwiatów, zdjęcia wyspy na ścianie bądź kapelusz wykonany ze słomki. Trzeba, jednak pamiętać, by nie przesadzić z dodatkami i nie naruszyć relaksacyjnej, wolnej przestrzeni!

Styl śródziemnomorski – co musisz wiedzieć?

 

A może lepiej pozostać w bliższej nam geograficznie koncepcji wnętrz i sięgnąć po inspiracje z Włoch, Grecji, Hiszpanii czy Turcji? Widzisz te malownicze uliczki, urocze balkoniki i plaże pełne drobnego piasku? Możesz przenieść tą słoneczną beztroskę do swojego domu! Zacznij od zaprzyjaźnienia się z bielą, która powinna zagościć na ścianach, pościeli i dodatkach. Uzupełnij wnętrze o wiklinowe i drewniane meble, elementy w barwach kości słoniowej, beżu i écru, a także akcenty z palety turkusu bądź błękitu. Ważne są też wygodne, jasne poduszki, ręcznie tkane dywany a może i hamak lub krzesło hamakowe. Całość wnętrza można dopełnić ceramicznym wazonem ze świeżymi kwiatami lub po prostu zielonymi gałązkami .W ten sposób poczujesz się, jak podczas urlopu na południu Europy, gdzie czas zwalnia, a my cieszymy się z drobiazgów.

Meble w stylu bali

 

Typowe meble dla stylu bali ukazują piękno naturalnych tworzyw, ich niedoskonałość i indywidualny charakter. Tu przeważają takie tworzywa, jak bambus, drewno czy rattan. Plecione fotele i sofy są bogato zdobione poduszkami i zachwycają swoją ażurowością oraz wygodą. Co więcej, do takiego wnętrza warto wstawić wyrazistą komodę oraz drewniany stolik kawowy wraz z miękkimi siedziskami czy pufami. Ciekawym rozwiązaniem będzie też ustawienie w sypialni parawanu, który poza funkcją wizualną, może również oddzielać garderobę bądź chronić przed Słońcem w upalne letnie dni. Wspomniane meble i wyposażenie powinno pozostać w kolorystyce ziemi, tj. skupiać się na palecie brązów i beżu.

Jakie meble wybrać do stylu śródziemnomorskiego?

 

Meble w stylu śródziemnomorskim, podobnie do stylu bali, koncentrują się na barwach beżu i kości słoniowej. Czasem zdarzają się aranżacje z ciemnym drewnem, lecz są to wyjątki. W tym stylu można pokusić się także o rustykalne inspiracje i sięgnięcie po dawne wyposażenie domów naszych rodziców lub dziadków. Należy przy tym mieć na uwadze, by nie przeładować wnętrza i pozostawić uczucie lekkości i spokoju. W tym celu warto sięgnąć, po drobne stoliczki i krzesła wyplecione z wikliny. Wykańczając dom czy mieszkanie, nie można pominąć też balkonu bądź tarasu! To właśnie tam najlepiej odpoczywa się po całym dniu pracy, podziwiając malownicze zachody z kubkiem kawy czy świeżym sokiem w ręku.

Zostaw Komentarz