Pokój dziecięcy/młodzieżowy IKEA

W życiu każdej pary, która decyduje się na dziecko, przychodzi moment na zaplanowanie i przygotowanie pokoju dla maleństwa. Natomiast po latach wraz z rozwojem pociechy, pojawia się zapotrzebowanie na zmianę uroczej sypialni bobasa na funkcjonalny pokój nastolatka. Jak się za to zabrać? Czy można stworzyć miejsce, które będzie dopasowane zarówno do potrzeb dzieci, jak i młodzieży? Czy warto skorzystać z popularnej sieciówki IKEA? Odpowiedzi znajdziesz w tekście poniżej - zapraszam do lektury!

 

Jak urządzić pokój dziecięcy?

Pytanie o to, jak urządzić pokój dla dziecka jest jednym z najczęstszych, które pojawiają się w mojej codziennej pracy. Sypialnia dziecka powinna być przede wszystkim bezpieczna, funkcjonalna  i umożliwiać maluchowi optymalny rozwój. W tym celu przydadzą się wszelkie inteligentne rozwiązania typu meble ,,rosnące” wraz z dzieckiem, jak i organizery, skrzynki, koszyczki czy wieszaczki. Przy większej ilości dzieci dobrym rozwiązaniem będzie też łóżko piętrowe czy podział przestrzeni, przykładowo poprzez wykorzystanie patentu z antresolą TUTAJ . W zależności od płci dziecka, jego zainteresowań oraz wielkości pomieszczenia pomysły na aranżacje mogą być zupełnie różne. Najważniejsze w mojej pracy jest zrozumienie potrzeb klienta, jego rodziny i przekucie tego w konkretny projekt. Dlatego też na etapie planowania poświęcam sporo czasu na rozmowę, pokazanie wizualizacji, konkretnych materiałów oraz przedmiotów, które znajdą się w pokoiku dziecka. Zachęcam też do przejrzenia mojego portfolio - przykładowo realizacji pokoju dla dziewczynki z łóżkiem w kształcie domku (https://www.ideovo.pl/portfolio/pokoj-dla-dziewczynki-z-lozkiem-w-ksztalcie-domku/) czy pokoju ośmiolatki (https://www.ideovo.pl/portfolio/pokoj-dla-8-latki/). Dobrym pomysłem jest sięgnięcie także do inspiracji czy propozycji ze sklepów. Polecam również zobaczenie na żywo, np. w IKEA danych mebli, dodatków czy chociażby przejrzenie ich katalogu – z pewnością znacząco ułatwi to wybór poszczególnych elementów.

Pokój dla dziecka Ikea

 

Dlaczego akurat Ikea? Wiele swoich projektów opieram na tej marce i z doświadczenia wiem, że cena jest proporcjonalna do jakości. Bez problemu znajdziemy tam rzeczy nadające się zarówno do pokoju dziewczynki, jak i chłopca. Z elementów, z których korzystałam wielokrotnie w pokoju dla chłopca na bazie produktów z Ikea należą: biurko z szafkami Alex, krzesło LÅNGFJÄLL i szafa Pax. Natomiast w pokoju dziewczynki niezawodne okazały się szafki Eket w różnych kolorach i lampka biurkowa Forsa. Lubię kierować się sprawdzonymi rozwiązaniami, ale nie obawiam się również testować nowego. Ponadto cenię zdrowy balans pomiędzy tym co należy zmienić, kupić a tym co już istnieje i można zaadaptować w projekcie. Ze względów ekologicznych, jak i finansowych jestem za tym, by zawczasu planować przestrzeń dziecka, tak by jak najdłużej mu służyła. Oczywiście zdaję sobie sprawę ze zmieniających się potrzeb, gustu i pasji, w związku z czym pozostawiam przestrzeń i elementy pozwalające w prosty sposób na przeprowadzenie zmian.

Ikea, jakie inspiracje do pokoju młodzieżowego? 

Analogicznie, jak w przypadku pokoju dla dzieci, przy planowaniu pokoju młodzieżowego można wykorzystać wiele inspiracji ze świata online. I tu odsyłam do sprawdzenia wystawek w Ikea oraz rozważenie takich produktów, jak lampa Ranarp z klamrą i przypięciem obok łóżka, organizer SKÅDIS czy stolik KVISTBRO, jako stolik nocny i kosz na przechowywanie drobiazgów. Zachęcam też do sprawdzenia mojej realizacji z łóżkiem na antresoli (https://www.ideovo.pl/portfolio/pokoj-mlodziezowy-z-lozkiem-na-antresoli/), która okazała się strzałem w dziesiątkę! Przy planowaniu pokoju naszego nastolatka nie możemy, jednak wyłącznie ograniczyć się do ciekawych rozwiązań Ważna jest także opinia naszej młodzieży, ich małe marzenia i indywidualne potrzeby. Taki nastolatek najlepiej wie w jakim klimacie oraz kolorach dobrze się czuje. Nie można forsować własnych pomysłów i narzucać dzieciom wyłącznie naszej perspektywy. Zachęcam zatem do wspólnej rozmowy, gdzie pokaże Wam najnowsze trendy, sprawdzone rozwiązania, ale i wsłucham się w zdanie Waszego dziecka. Przygotowując projekt za cel postawie sobie znalezienie złotego środka pomiędzy funkcjonalnością, estetyką, budżetem, a spełnieniem wizji zarówno rodziców, jak i nastolatka.

 

Projektant Wola Duchacka

Mieszkam i pracuję w Woli Duchackiej, ale wiele projektów realizuje też w okolicy - Myślenice, Wieliczka, Skawiny, Dobczyce oraz oczywiście w całym Krakowie. Jeśli są to Twoje tereny i potrzebujesz pomocy w projekcie pokoju mieszkania lub domu to pozostaje do Twojej dyspozycji! Z przyjemnością też odpowiem na wszelkie pytania i polecę najlepsze rozwiązania. Ponadto wskażę konkretne materiały, meble oraz dodatki, które będą służyć Ci przez lata, ale nie przeciążą Twojego budżetu. Zapraszam do bezpośredniego kontaktu!

Katarzyna Pastuszka

Tel: 506 329 286

ideovo.studio@gmail.com

Zostaw Komentarz